Szamosi révek a Nemzeti Térinformatikai Alaptérképen
Vízi közlekedési vonalak ábrázolása
Hazánk legátfogóbb online térképi szolgáltatása, a Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép számos tematikus adat mellett a közlekedési hálózatokat is megjeleníti, így például a vízi közlekedés vonalai is láthatóak rajta. Az alábbi térképrészletek három féle átkelőhely – az önjáró, a drótkötéllel mozgatott és a motorcsónakos komp – ábrázolására adnak példát a Szamos folyón.
A Lechner Tudásközpont Nemzeti Térinformatikai Alaptérképe többféle tematikus adatkört integrálva mutat átfogó képet hazánkról. Megjelennek rajta a közigazgatási és fekvéshatárok, belterületi tömbhatárok, szociális, kulturális és ipari létesítmények, természetvédelmi információk, generalizált épületek, külterületi felszínborítási és földhasználati információk, névrajzi és vízrajzi adatok, valamint a közlekedési hálózatok – utak, kötöttpályás, vízi és légi közlekedési vonalak – is.
Az NTA felületén a vízi közlekedési vonalak három féle jelzéssel jelennek meg. Az önjáró kompokat egyenes kék vonalon kék ovális, a drótkötél által mozgatott kompokat egyenes kék vonalon fehér ovális, a motoros csónakos kompokat pedig szaggatott kék vonalon fekete ovális jelöli.
Az NTA térképrészletén a Szamossályi és Porcsalma közötti önjáró komp vonala látható a Szamos folyón, az 1987 júliusában készült fekete-fehér légifelvételen a közlekedő komp figyelhető meg, a legfrissebb, 2022-es színes ortofotó pedig a lombos időszakban mutatja az átkelőhelyet.
Szamosszeg és Panyola között szaggatott vonal jelzi a motorcsónakos komp vonalát, a fekete-fehér archív légifelvétel 1973 augusztusában, a lombos időszakban készült ortofotó pedig 2022-ben mutatja az átkelőhelyet.
A Csenger és Komlódtótfalu közötti drótköteles komp vonalán 1982 szeptemberétől kezdődött meg a vízi közlekedés. A fekete-fehér archív légifelvételen látható, hogy ugyanott 1966 májusában még híd kötötte össze a két települést. A lombos időszakban készült ortofotó pedig a 2022-es állapotot mutatja.
A kompátkelőhelyek különböző típusainak megjelenítése csupán egy példa arra, milyen részletességű adatok olvashatóak le a Nemzeti Térinformatikai Alaptérképről. Az nta.lechnerkozpont.hu oldalról regisztráció után elérhető, évente frissülő webes alkalmazás az állami adatforrásokból levezetett térinformációkat egyedülálló módon integrálja, így olyan adatokat is tartalmaz, amelyek máshol nem érhetőek el ilyen formában.